Mikrofony to z pozoru proste urządzenia, które zamieniają fale akustyczne w sygnał audio. W zależności od zastosowanych rozwiązań technicznych odbierany dźwięk może mieć różną jakość. Z tego względu producenci podzielili mikrofony nie tylko ze względu na parametry techniczne, ale ze względu na zastosowanie.
Podział mikrofonów ze względu na ich przeznaczenie
Do niedawno jeszcze podstawowym kryterium podziału mikrofonów był podział na przewodowe i bezprzewodowe. Te pierwsze obecnie mają zastosowanie domowe lub w warunkach kameralnych.
Mikrofony bezprzewodowe ze względu na swoje walory szybko znalazły zastosowanie w wielu dziedzinach. Stosowane są wszędzie tam, gdzie stanie przy mikrofonie kablowym stanowi znaczne utrudnienie.
Obecnie mikrofony bezprzewodowe stosowane są powszechnie, a ich odpowiedni dobór w dużej mierze uzależniony jest od ich zastosowania (sprawdź na emanta.pl).
Mikrofony do nagrań wokalnych to przede wszystkim mikrofony nagłowne (nagrania studyjne) oraz do ręki (występy sceniczne).
Lektorskie – przeznaczone do prowadzenia wykładów, konferencji. Najlepiej sprawdzają się mikrofony bezprzewodowe do ręki.
Instrumentalne – stosowane podczas nagrań studyjnych i koncertowych, służą do odtwarzania dźwięków różnego rodzaju instrumentów, posiadają odpowiednie uchwyty.
Reporterskie – w zależności od warunków mają tu zastosowanie mikrofony do ręki (wywiady i relacje w terenie) lub krawatowe (wywiady studyjne).
Sceniczne – małe i dyskretne mikrofony krawatowe zapewniające aktorom swobodne poruszanie się na scenie.
Wybierając mikrofon bezprzewodowy trzeba zwrócić także uwagę na sposób jego zasilania.