Opublikowano

Jak prawidłowo ładować MacBook Air?

macbook

Ze względu na ograniczoną żywotność, bateria w każdym urządzeniu wymaga odpowiedniego traktowania, co jest szczególnie prawdziwe w przypadku laptopów. W tym artykule dowiesz się, jak prawidłowo ładować MacBook Air, aby maksymalnie wydłużyć czas pracy na baterii.

Szczegóły obsługi baterii

Ponieważ każda bateria ma tendencję do stopniowego zużywania się, każdy właściciel MacBooka prędzej czy później staje w obliczu spadku żywotności baterii. Mimo to możesz znacznie wydłużyć czas pracy baterii, stosując się do naszych prostych wskazówek.

Jak ładować MacBooka — czy mogę go nadwerężyć podczas ładowania i pracy na baterii?

Podczas gdy na żywotność baterii w dużej mierze nie ma wpływu to, jak często korzystasz z komputera, ładowanie go w tym czasie może spowodować przegrzanie i obciążenie baterii.

Ale jak naładować MacBooka Air/Pro, jeśli komputer jest potrzebny teraz? Jeśli mamy do czynienia z podstawowymi zadaniami, takimi jak przeglądanie stron internetowych, można bezpiecznie korzystać z laptopa nawet podczas ładowania, natomiast bardziej wymagające zadania, takie jak renderowanie przez wiele godzin, powinny być wykonywane po pełnym naładowaniu urządzenia.

Jaki jest właściwy sposób ładowania MacBooka w perspektywie długich transportów lub przechowywania?

Podczas transportu laptopa (na przykład podczas przeprowadzki) urządzenie można w pełni naładować — w ten sposób MacBook trafia z fabryki na sklepowe półki. Należy jednak unikać ładowania urządzenia przed przechowywaniem go przez dłuższy czas (tygodnie lub dłużej) — jeśli to możliwe, należy zmniejszyć poziom naładowania do 50-60%, aby urządzenie pozostało w stanie „zrelaksowanym” i dłużej zachowało pojemność.

Przede wszystkim nie należy przechowywać laptopa w stanie pełnego rozładowania. Jeśli MacBook jest rozładowany w magazynie, po sześciu miesiącach do roku może się okazać, że laptop po prostu odmawia ładowania.

Czy MacBooka można trzymać cały czas na ładowaniu lub często go „doładowywać”?

Jeśli planujesz używać laptopa jako komputera „stacjonarnego”, stale zasilanego z sieci, wygospodaruj kilka dni w miesiącu na pełne naładowanie urządzenia. Nawet nowoczesne baterie wymagają aktywności, a ciągłe korzystanie z zasilania sieciowego nie wpłynie na żywotność baterii, o ile okresowo wykonasz pełny cykl ładowania.

Wreszcie, nie jest konieczne doprowadzenie baterii do zera przed ładowaniem. Optymalne jest ładowanie na poziomie 20-40%, ale zawsze można ładować z większą częstotliwością do 100%. Najważniejsze, aby jak najrzadziej przerywać ładowanie i starać się naładować urządzenie do co najmniej 90-95%.

macbook air

Ważne wskazówki od Apple

  • Nie wyłączaj MacBooka podczas wstępnej konfiguracji. W tym momencie urządzenie potrzebuje dużo energii, więc najlepiej zostawić je podłączone do prądu, aż wszystkie pliki zostaną pobrane.
  • Najlepiej zaktualizować oprogramowanie MacBooka do najnowszej wersji. Często uaktualnienia zawierają technologie oszczędzania energii, które pomagają przedłużyć żywotność komputera Mac.
  • Stwórz wygodne środowisko dla swojego MacBooka. Czyli mniej więcej od +10 do 35°C tak długo, jak to trwa. W przeciwnym razie bateria urządzenia może się przegrzewać w upalne dni lub szybko tracić ładunek w chłodniejszych temperaturach. To znana praktyka w przypadku niemal każdego sprzętu.
  • Do ładowania MacBooka używaj wyłącznie oryginalnych ładowarek do MacBooka lub certyfikowanych adapterów i kabli innych producentów. To zalecenie dotyczy wszystkich urządzeń Apple.