Laptopy – podobnie jak wszystkie urządzenia elektroniczne oraz rtv – mogą czasem zaniemóc. Najczęstsze problemy z laptopem powstają na skutek zalania, przegrzania, czy urazu mechanicznego np. po upadku laptopa). Czasem psuje się gniazdo zalania, innym razem są problemy z dźwiękiem lub monitorem. Odrębną grupą problemów są te związane ze stroną software, czyli oprogramowaniem – np. laptop nie chce działać jak należy z powodu zawirusowania.
Jak zapobiec awariom?
Wielu takim sytuacjom można zapobiec samemu lub przynajmniej zminimalizować ryzyko ich powstania.
Np. koło laptopa nie powinny stać żadne napoje, szczególnie w szklankach, kubkach i otwartych opakowaniach, nie mówiąc już o używaniu komputera w pobliżu większego źródła wody.
Uszkodzeniom mechanicznym zapobiega się przenosząc laptopa w dedykowanej torbie, uważając na niego podczas transportu i używając go na takich płaszczyznach, z których nie spadną – np. nie kładąc go na samym brzegu blatu.
Co jeszcze pomoże przeciwdziałać awariom?
Użytkując laptopa codziennie, warto korzystać z oprogramowania ochronnego, jak program antywirusowy, usuwający zbędne pliki, czy na bieżąco monitorujący bezpieczeństwo pracy. Chodzi także o aplikację pokazującą temperaturę wewnątrz urządzenia.
Aby zapobiec przegrzaniu, warto wziąć pod uwagę podstawki chłodzące pod laptopa. Można je kupić w sklepach komputerowych lub z szeroko pojętym sprzętem rtv. Nie są to produkty drogie, a pozwalają chłodzić laptopa w trakcie pracy. Ile razy – w czasie korzystania z komputera przenośnego – użytkownicy stawiają go sobie na kolanach, na łóżku, czy na innych powierzchniach utrudniających dopływ powietrza do spodu urządzenia? Nawet blat stołu, czy biurka może powodować odbicie ciepła powstającego na skutek pracy podzespołów i temperatura w środku laptopa rośnie.
Podstawka chłodząca ma zapobiegać takiemu stanowi rzeczy i dodatkowo chłodzić komputer, obniżając jego temperaturę.
Podstawki chłodzące występują w różnych rozmiarach, każdy może wiec zakupić odpowiednią dla swojego laptopa.