Opublikowano

Czym charakteryzują się elektrozaczepy rewersyjne?

Opatentowane po raz pierwszy w 1880 roku, elektroniczne zaczepy, a także należące do nich elektrozaczepy rewersyjne do zamykania drzwi, to niezbędna w ostatnich latach pomoc w zapewnieniu poprawnego bezpieczeństwa i ochrony takich budynków publicznych jak szkoły, obiekty rządowe i placówki opieki zdrowotnej, oraz wszelakich przedsiębiorstw, czy prywatnych domostw.

Posiadanie lub zarządzenie jakimkolwiek budynkiem to ważne zadanie, dlatego zadbanie o wysoce wydajne produkty związane z elektronicznym okuciem do zamykania drzwi to wyzwanie, ważące na bezpieczeństwie nierzadko całych obiektów.

Budowa elektrozaczepów

Większość zamków do drzwi składa się z trzech głównych elementów, które współpracują ze sobą, aby zapewnić poprawne bezpieczeństwo drzwi. Obejmują one klamkę i zatrzask, które razem związane są z zestawem zamka i zaczepu. Zaczepem nazywamy obecną w standardowych drzwiach metalową płytę, lub specjalnie skonstruowane urządzenie jak elektrozaczep, które montowane jest po wewnętrznej stronie ościeżnicy, przytrzymując i zaczepiając zamek w jednym miejscu.

Elektrozaczep rewersyjny wykorzystuje sprzęt elektryczny, zazwyczaj podłączenie do stałego źródła napięcia w celu utrzymania poprawnego bezpieczeństwa związanego z otwieraniem i zamykaniem drzwi.

Czym wyróżniają się elektrozaczepy rewersyjne?

Elektrozaczepy to elektromechaniczne urządzenia ryglujące drzwi, są to zazwyczaj zamki mechaniczne z dodatkowymi urządzeniami elektronicznymi, zapewniającymi dodatkową funkcjonalność. Elektrozaczepy wyróżniają się możliwością stosowania ich z wieloma formami blokad. Montowane w miejscu tradycyjnego zaczepu wymagają doprowadzenia stałego napięcia elektrycznego, utrzymującego zapadkę lub rygiel na miejscu, trzymając drzwi w zamknięciu aż do momentu aktywacji systemu zwalniania, czyli zdjęcia napięcia utrzymującego elektrozaczep w blokadzie.

Rodzaj wybranego systemu zwalniania będzie różny w zależności od wyboru danej metody przez zarządcę budynku. Elektrozaczepy rewersyjne mogą być zwalniane przez specjalne przyciski w recepcji, klawiaturę do wprowadzenia hasła, czy czytniki kart elektronicznych i breloków.

Uruchomiony w elektrozaczepie system zwalnia zawiasy wewnątrz urządzenia, doprowadzając do ich obrócenia i umożliwienia drzwiom otwarcia bez konieczności obracania klamki. Jest to szczególnie korzystne w firmach wystawionych na ryzyko pożaru, elektrozaczep rewersyjny chroni wtedy pracownika przed dotknięciem często narażonej na wysokie temperatury klamki drzwi, z którą kontakt grozić może poparzeniami.

Zalety korzystania z elektrozaczepów

Taki typ zamka doskonale sprawdza się w miejscach, w których potrzebny jest wysoki poziom ochrony lub gdzie włamywano się już do innych zamków. Elektrozaczep oznacza również, że niektóre osoby, jak chociażby dzieci, nie byłyby w stanie otworzyć drzwi, zapewniając im bezpieczeństwo w nocy.

Wady korzystania z elektrozaczepów

Elektrozaczepy rewersyjne pomimo swojego wysokiego bezpieczeństwa posiadają jedną widoczną wadę, która nie jest obecna w niektórych typach elektrozaczepów. Mowa tutaj o karcie lub specjalnym breloczku, które mogą się zgubić. Utrata takiego przedmiotu oznacza brak dostępu do danego obiektu, co więcej urządzenia tego typu sporo kosztują, dlatego warto zadbać o jak najlepszą ochronę przedmiotu umożliwiającego dostęp do drzwi.