Opublikowano

Czym jest kalibrator kolorów?

kalibrator kolorów datacolor

Kalibrator kolorów jest urządzeniem do ustawiania prawidłowego odwzorowania kolorów wyświetlaczy. Kalibrator może skalibrować prawie każde urządzenie wyświetlające: monitor, wyświetlacz laptopa, projektor. Głównym ograniczeniem jest to, że wyświetlacz musi być podłączony do komputera, ponieważ kalibracja odbywa się za pomocą oprogramowania, a znaczna część ustawień odbywa się poprzez modyfikację sygnału docierającego do wyświetlacza z karty graficznej. Nowoczesny kalibrator jest rozwiązaniem programowo-sprzętowym składającym się z czujnika pomiaru kolorów i oprogramowania.

Dla kogo i do czego służy?

Kalibratory kolorów są przeznaczone dla użytkowników, którzy dbają o prawidłowe odwzorowanie kolorów swoich wyświetlaczy. Zazwyczaj są to ludzie, którzy zajmują się montażem wideo. Zwykli użytkownicy, którzy chcą zobaczyć kolory zdjęć, filmów, gier komputerowych tak, jak zamierzali ich twórcy, mogą być również zainteresowani kalibracją monitora.

Jak prawidłowo korzystać z kalibratora kolorów?

kalibrator kolorów datacolor

Aby kalibracja była jak najbardziej wydajna, należy pracować w środowisku „skalibrowanym”. Miejsce pracy powinno być chronione przed silnym światłem spadającym bezpośrednio na wyświetlacz. Zaleca się korzystanie z lamp średniej mocy z matowym abażurem, najlepiej o wysokim wskaźniku oddawania barw i temperaturze barwowej odpowiadającej wyświetlaczowi. Ze źródeł światła o zmiennej temperaturze barwowej, głównie ze światła z okna, lepiej jest odgrodzić się gęstymi zasłonami, szczególnie rano i wieczorem. Jasne i olśniewające przedmioty nie powinny znajdować się w zasięgu wzroku za miejscem pracy. Pożądane jest, aby wszystko było pomalowane na zwykły szary kolor. Jeśli jednak wypada pracować w niewłaściwych warunkach, na przykład w jasnym świetle, należy użyć osłon monitora, który chroni przed bezpośrednimi promieniami światła.