Opublikowano

Omawiamy najważniejsze funkcje mikrofonów bezprzewodowych

mikrofon bezprzewodowy

Mikrofony to z pozoru proste urządzenia, które zamieniają fale akustyczne w sygnał audio. W zależności od zastosowanych rozwiązań technicznych odbierany dźwięk może mieć różną jakość. Z tego względu producenci podzielili mikrofony nie tylko ze względu na parametry techniczne, ale ze względu na zastosowanie.

Podział mikrofonów

Do niedawno jeszcze podstawowym kryterium podziału mikrofonów był podział na przewodowe i bezprzewodowe. Te pierwsze obecnie mają zastosowanie domowe lub w warunkach kameralnych.

Mikrofony bezprzewodowe ze względu na swoje walory szybko znalazły zastosowanie w wielu dziedzinach. Stosowane są wszędzie tam, gdzie stanie przy mikrofonie kablowym stanowi znaczne utrudnienie.

Obecnie mikrofony bezprzewodowe stosowane są powszechnie, a ich odpowiedni dobór w dużej mierze uzależniony jest od ich zastosowania.

Mikrofony do nagrań wokalnych to przede wszystkim mikrofony nagłowne (nagrania studyjne) oraz do ręki (występy sceniczne).

Lektorskie – przeznaczone do prowadzenia wykładów, konferencji. Najlepiej sprawdzają się mikrofony bezprzewodowe do ręki.

Instrumentalne – stosowane podczas nagrań studyjnych i koncertowych, służą do odtwarzania dźwięków różnego rodzaju instrumentów, posiadają odpowiednie uchwyty.

mikrofon bezprzewodowy

Reporterskie – w zależności od warunków mają tu zastosowanie mikrofony do ręki (wywiady i relacje w terenie) lub krawatowe (wywiady studyjne).

Sceniczne – małe i dyskretne mikrofony krawatowe zapewniające aktorom swobodne poruszanie się na scenie.

Wybierając mikrofon bezprzewodowy trzeba zwrócić także uwagę na sposób jego zasilania.