Opublikowano

Czego potrzebujesz do projektowania grafiki?

monitor do grafiki

Drogie, wysokowydajne monitory nie są dla każdego. Są one zazwyczaj wybierane przez graczy i projektantów graficznych. Opiszmy więc pokrótce czym powinien charakteryzować się dobry monitor do grafiki.

Głębia kolorów – 8 bitów lub więcej i gama kolorów – 95% sRGB lub wyższa

Wskazuje liczbę kolorów, które może odtworzyć monitor. Na przykład matryca IPS o głębi 8-bitowej wyświetla 16,7 mln kolorów. Jest to minimum dla przetwarzania obrazu. Najlepiej wybrać monitor do grafiki, w którym zastosowano głębię 12-bitową lub 16-bitową. Gama kolorów pokazuje, jak duża część zakresu kolorów ludzkiego oka jest reprodukowana przez monitor. Im wyższa wartość, tym bardziej naturalne kolory pojawiają się na ekranie. Wysokiej jakości ekrany odzwierciedlające kolory z większych niż sRGB przestrzeni kolorystycznych to np. DCP-3, Adobie RGB.

Monitor do grafiki i nie tylko

G-Sync, FreeSync, Adaptive-Sync

To otwarty standard synchronizacji danego monitora z kartą graficzną. Umożliwia płynniejsze renderowanie grafiki. G-Sync jest kompatybilny tylko z układami nVidia. FreeSync, Adaptive-Sync są kompatybilne zarówno z AMD jak i nVidia.

Czas reakcji 1-2ms

Pokazuje, jak szybko zmienia się obraz. Jeśli czas reakcji jest długi, powstają „pióropusze”. Strzelanki, wyścigi i inne gry o szybkim tempie wymagają czasu reakcji nie dłuższego niż 1-2 ms.

120 Hz – częstotliwość odświeżania ekranu

Im wyższa częstotliwość odświeżania, tym szybciej zauważysz swoich przeciwników. Monitory o częstotliwości odświeżania 120 Hz lub wyższej są odpowiednie do gier online, w których ważna jest szybkość reakcji. Dla innych wystarczająca jest częstotliwość 60 lub 75 Hz.

monitor do grafiki

Dodatkowe cechy

Monitor do grafiki może mieć również kilka efektownych funkcji, takich jak wstępnie ustawione profile, wzmocnienie kontrastu, układ wyrównujący jasność i wyświetlane kolory.