Opublikowano

Czym charakteryzują się dyski zewnętrzne HDD?

Oryginalne dyski zewnętrzne HDD to nic innego jak tradycyjne dyski komputerowe działające na zasadzie ruchomego talerza i specjalnej głowicy. Dyski HDD wyróżniają się nie tylko bardzo duża pojemnością, ale również bardzo atrakcyjną ceną. Największym minusem jest stosunkowo niewielka wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i wstrząsy.

Na co zwrócić uwagę?

Wybierając dyski zewnętrzne HDD w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę oczywiście na pojemność dysku. Mało osób zdaje sobie sprawę również z tego, aby zwracać uwagę na prędkość obrotową talerzy. Producenci w dzisiejszych czasach oferują przede wszystkim dyski, które wykonują 5400 obrotów na minutę. Dyski tego typu generują zdecydowanie mniej hałasu niż modele z 7200 obr./min. Jak łatwo się domyślić im większa prędkość obrotowa talerzy, tym oczywiście na zdecydowanie lepszą wydajność można liczyć. Jeżeli chodzi o wcześniej wymienioną pojemność to na półkach sklepowych można znaleźć dyski o pojemności 500 GB, 1T, 2T, 4T i 8T. Wybór konkretnego modelu w dużej mierze zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb i preferencji każdego użytkownika.

Jakie dodatkowe funkcje posiadają dyski zewnętrze?

Producenci dysków zewnętrznych chcą przyciągnąć do siebie jak największą liczbę potencjalnych klientów, dlatego też systematycznie oferują nowe modele dysków zewnętrznych oparte na zaawansowanych technologiach. Godne polecenia są między innymi dyski z czytnikami SD albo specjalnym oprogramowaniem do backupu. Dla wielu osób ciekawą propozycją może być także dysk zewnętrzny z automatycznym szyfrowaniem. Jest to najlepszy wybór dla osób, które chcą zabezpieczyć swoje dane przed postronnymi osobami. Niestety w ostatnim czasie coraz więcej dochodzi do włamań i kradzieży danych, dlatego też tym bardziej warto postawić na szyfrowanie. Jest to dobry wybór nie tylko dla firm, ale również dla klientów indywidualnych. Osoby, które nie znają się na sprzęcie komputerowym powinny w pierwszej kolejności inwestować w dyski od renomowanych producentów, które nie zawiodą w najmniej spodziewanym momencie.