Opublikowano

Głośniki tubowe – do czego służą?

Głośnik tubowy IT-130-AK

Przemysł audio zajmuje się tworzeniem różnych produktów związanych bezpośrednio z dźwiękiem. Mogą to być urządzenia, które modyfikują fale akustyczne, pozwalają słuchać dźwięków, nagrywać je lub je rozpraszać. Do takich sprzętów audio zalicza się także głośniki tubowe. Są to urządzenia, dzięki którym w łatwy i tani sposób można nagłośnić duże przestrzenie.

Gdzie najczęściej wykorzystuje się głośniki tubowe?

Kiedyś głośniki tubowe (zobacz takie: https://www.napad.pl/580-zewnetrzne) były bardzo popularne podczas różnego rodzaju zgromadzeń, apeli, zebrań na otwartych przestrzeniach. To dzięki nim głos osoby mówiącej był słyszany nawet przez tych, którzy stali daleko od mównicy. Pierwsze głośniki tego typu były już instalowane w gramofonach. Teraz natomiast najczęściej montowane są w kolumnach i to nie tylko takich ze średniej półki cenowej, ale także w bardzo drogich. Bardzo często są wykorzystywane przez profesjonalistów, którzy bardzo dbają, o jakość dźwięku, jego moc i całe nagłośnienie.

Głośniki tubowe i ich wysoka efektywność

Niewiele osób wie, że ten rodzaj głośników ma jeden niezwykły atut. Otóż głośniki tubowe mają wysoką efektywność, to znaczy, że występuje u nich korzystny stosunek między energią oddaną, czyli akustyczną do energii dostarczonej, czyli elektrycznej. Poza tym głośniki tubowe w przypadku dużych przestrzeni dają naprawdę dobre nagłośnienie, które może być ukierunkowane w określone miejsce. Jeśli stosuje się więcej głośników, to można równomiernie nagłośnić spory obszar na zewnątrz budynków. Głośniki działają na zasadzie dużego rozproszenia dźwięku. Za to rozproszenie fal akustycznych odpowiada tuba, która może nawet 10-krotnie zwiększyć cały ten proces.