Opublikowano

Jak podłączyć zasilacz antenowy?

Każda antena aktywna posiada w zestawie zasilacz antenowy (klik) z separatorem. Jego zadaniem jest zdalne zasilanie prądem stałym przedwzmacniacza, który wbudowany jest na stałe w tychże antenach. Aby zasilanie było możliwe, należy użyć kabla koncentrycznego, za którego sprawą będzie doprowadzany sygnał z anteny do odbiornika telewizyjnego.

Od czego zacząć przy montażu zasilacza antenowego?

Po pierwsze od strony anteny przewód musi być zrobiony złączem kompresyjnym, tak zwaną :F-ką:. Następnie z drugiej strony należy umieścić kabel w dołączonej do zasilacza wtyczce antenowej. Jest ona jednocześnie zwrotnicą zasilającą. Jest to ogromnie praktyczne rozwiązanie. Na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo proste.

Niestety najczęściej błędy zdarzają się przy osadzaniu przewodu koncentrycznego w separatorze. Źle zarobiony kabel jest najczęstszą przyczyną zwarć. Ma to miejsce, kiedy luźne włoski z oplotu dotykają żyły wewnętrznej przewodu. W przypadku zbyt krótkiego odcinku żyły, który został odsłonięty, wystąpi brak kontaktu żyły wewnętrznej kabla z właściwym gniazdem we wtyczce.

Jak podłączyć zasilacz antenowy?

Oczywistym jest fakt, iż aby wykonać cały ten proces, należy mieć odpowiednia wiedzę z zakresu elektroniki. Do tego zadania będzie potrzebny zasilacz antenowy, odbiornik oraz kabel koncentryczny. Oczywiście finalnie zasilacz będzie podłączony do odbiornika. Najogólniej rzecz ujmując, montaż zasilacza antenowego polega na podłączeniu kabla koncentrycznego do końcówki zasilacza.

Przede wszystkim przewód antenowy musi być odpowiednio obrobiony. W tym celu należy odmierzyć długość kabla i ściągnąć nożykiem jego osłonkę. Wszystkie druciki muszą być ułożone w jednym miejscu, aby je skręcić. W następnym kroku należy obciąć oplot. W kolejnym kroku kabel musi być przyłączony do końcówki zasilacza. To spowoduje jego stykanie się z przewodem. Warto zapamiętać, że główny drut przewodu antenowego nie może stykać się z oplotem. W ostatnim kroku z boku należy przełożyć płaski kabelek i zamknąć końcówkę zasilacza.