Opublikowano

Syntezatory w kartach dźwiękowych

karta dzwiekowa

Syntezatory są sercem wszystkich kart dźwiękowych, dlatego też warto dokładnie im się przyjrzeć. W dzisiejszych czasach można wymienić dwie główne metody syntezy dźwięku. Pierwsza z nich to synteza FM, a druga to synteza WaveTable.

Czym jest synteza FM?

Synteza FM to nic innego jak modulacja częstotliwościowa, która opracowana została w latach 70-tych. Syntezatory generujące dźwięki metodą FM posiadają kilka różnych układów, które generują podstawowe fale dźwiękowe i karta dzwiekowaprzepuszczają je poprzez inne układy. To właśnie umiejętne połączenie takich układów nazywane jest potocznie operatorem. Pamiętać należy przede wszystkim o tym, że im większa liczba operatorów, tym lepsze efekty można osiągnąć.

Czym jest synteza WaveTable?

Synteza WaveTable, czyli tablica fal, to jedna z najnowszych metod syntezy dźwięku, która opiera się na zupełnie innej koncepcji niż powyżej opisana synteza FM. Synteza WaveTable wykorzystuje przetworzone w czasie rzeczywistym i zdygitalizowane naturalne próbki dźwiękowe, które mogą być wielokrotnie odtwarzane. Największą zaletą syntezy WaveTable jest oczywiście możliwość uzyskania bardzo naturalnych dźwięków, dlatego też najlepsze karty dźwiękowe korzystają z jej dobrodziejstwa. Warto wspomnieć również i o tym, że przy syntezie WaveTable można także symulować złożoną symulacją dźwięku w bardzo długim przedziale czasowym. Synteza WaveTable z roku na rok jest coraz popularniejsza i coraz więcej firm produkuje karty dźwiękowe wykorzystujące tą technologię.

Stara karta dźwiękowa a WaveTable

Właściciele starszych kart dźwiękowych mogą poszerzyć ich możliwości o nowoczesną syntezę WaveTable. W tym celu należy dokupić odpowiedni moduł muzyczny. W tym przypadku pamiętać należy jednak o tym, że karta dźwiękowa musi posiadać złącze typu Wave Blaster. Można także dokupić specjalny moduł, który jest tak naprawdę oddzielną kartą dźwiękową, kilka dobrych przykładów kart dźwiękowych znajdziesz na https://sferis.pl/karty-dzwiekowe-2067. Warty uwagi jest na przykład moduł UltraSound ACE firmy Advanced Gravis. Dodatkowe moduły można znaleźć w sprawdzonych sklepach komputerowych albo na aukcjach online.