Opublikowano

Zastosowanie puszek elektrycznych

Puszka elektryczna to prosty, ale niezbędny element każdej instalacji elektrycznej. W domu montujemy ich kilkanaście, a czasami nawet więcej, w zależności od ilości montowanych gniazdek i włączników.

Po co są puszki elektryczne?

Puszki elektroinstalacyjne chronią zakończenia kabli elektrycznych przed działaniem czynników zewnętrznych. Chronią także kable przed zwarciem i przepaleniem się. W razie awarii instalacji pozwalają na jej szybką naprawę.

Puszki rozdzielające pozwalają na rozgałęzianie kabli elektrycznych w dowolnych kierunkach, co znacznie ułatwia montaż całej instalacji. Puszki muszą być montowane pod każdym gniazdkiem i włącznikiem. Dzięki temu ich montaż jest znacznie łatwiejszy oraz zapewnione bezpieczeństwo.

Jaką puszkę wybrać?

W sklepach instalacyjnych oraz marketach budowlanych dostępnych jest kilka rodzajów puszek elektrycznych, więc wybór nie zawsze jest łatwy. Podstawowym kryterium będzie sposób montowania puszek. Do wyboru są puszki podtynkowe lub natynkowe. Puszki podtynkowe należy wybierać do pomieszczeń, w których ważna jest estetyka ścian, takie puszki są niewidoczne. W pomieszczeniach gospodarczych i halach produkcyjnych stosuje się najczęściej puszki elektryczne z Eldor24 natynkowe, które są łatwe w montażu.

Kolejną kwestią jest rodzaj ścian, w których będą montowane puszki. Do montażu w ścianach kartonowo-gipsowych należy wybrać puszki płytkie, do ścian murowanych lepsze będą puszki głębokie, w których można zmieścić dodatkowe kable i łączniki w razie podpinania dodatkowych systemów, np. do obsługi inteligentnego domu.

Ważnym kryterium, które należy brać pod uwagę, jest szczelność puszek elektrycznych. Określa ją oznaczenie IP, np. IP20, IP 45. Im liczba jest większa, tym puszka jest bardziej szczelna i odporna ma działanie działanie czynników zewnętrznych, zwłaszcza wilgoci, która może doprowadzić do zwarcia instalacji.

Cena puszek elektrycznych jest niska i wynosi od 2 do 7 złotych, więc nie warto na nich oszczędzać i warto wybrać te najlepszej jakości. Tym bardziej, że służyć będą przez długie lata.